CMYK vai RGB?
vai darbu plānojat drukāt? Un kādā drukā?
Tas viss ir svarīgi tikai viena iemesla dēļ - man jāzina kādā krāsu formātā - CMYK vai RGB - sākt veidot darba failu. Pēc tam parametrus var pamainīt, BET drošāk uzreiz sākt pareizi, jo pat uz laba ekrāna jūtami atšķiras krāsu toņi.
Krāsu formātu redzamās atšķirības: CMYK toņi- piesātinātāki, tumšāki, nav tik dzidri; RGB - košāki, tīrāki, spilgtāki. Abi ir lieliski, ja tos pareizi izmanto.
Uz datora ekrāniem
Ja darbu plānots izvietot digitālā vidē, tad tur viss ir vienkārši - izvēlamies RGB. Citiem vārdiem - Red (sarkans), Green (zaļš), Blue (zils). Tās ir visu digitālo ekrānu pamatkrāsas. Varbūt atceraties no bērnības, ja uz televizora ekrāna uzkrita pa kādai ūdens pilei, tad, kā caur palielināmo stiklu, varēja redzēt tieši šo trīs krāsu punktiņus.
Digitālajos ekrānos jebkurš attēls veidojas no neskaitāmiem pikseļiem, savukārt, pikseļa krāsa veidojas no šo 3 krāsu attiecības. Domāju smalkāk nav vērts iedziļināties, galvenais, ka tagad Jūs zināt, ka digitālajā vidē izmanto tikai RGB, retāk arī drukā. Bet šajos izņēmuma gadījumos, druka to noteikti norāda failu saglabāšanas specifikācijā.
Lai gan mājas printeriem uz kārtridžiem ir rakstīts CMYK, tie lielākoties jau ir pielāgoti tieši RGB krāsu formātam, tādēļ nav jābaidās, ka no interneta paņemtā bilde pēkšņi izskatīsies savādāk nekā uz dator-ekrāna. Sietspiedē nekas netiek pielāgots, tādēļ ir svarīgi, lai dizaineris norāda vēlamo krāsu procentuālo attiecību.
CMYK - krāsas drukas darbiem
Katrs bērnībā ķēpājies ar guašu krāsām, un noteikti atceraties, jo vairāk krāsas jaucāt kopā, jo tumšākas tās palika, līdz vienā brīdī ieguvāt kaut ko brūni pelēki melnu. Tieši tā darbojas CMYK krāsas. Cyan (dzeltens), Magenta (rozā), Yellow (dzeltens), Black (melns).
Augstāk redzamajā attēlā uzskatāmi parādīts RGB un CMYK krāsu formātu atšķirības. Drukājot jārēķinās, ka pat, ja dator-ekrānos CMYK fails izskatās koši, visticamāk, izdrukājot tas būs mazāk košs un tumsnējāks vai blāvāks.
Ceru, ka šis raksts Jums noderēja un uzzinājāt, ko jaunu!
P.S. Ir vēl arī PANTONE krāsu formāts, bet man ar to nācies saskarties tikai dažas reizes visā savā darba pieredzē. Ja kādreiz esat pirkuši krāsas būvmateriālu veikalā, noteikti esat pamanījuši pie sienas dažādus krāsu paraudziņus. Tas tad arī ir PANTONE krāsu katalogs, kas katrai firmai var būt nedaudz atšķirīgs, ar atšķirīgiem nosaukumiem.
Ieva Maļinovska | [email protected] | +371 26117069